Astma oskrzelowa u dzieci

Astma oskrzelowa u dzieci

Najczęściej na alergie i astmę zapadają najmłodsi, niestety to właśnie u nich zdiagnozowanie choroby jest najtrudniejsze. Problem dotyczy przede wszystkim niemowląt dzieci do 5-6 lat. Zazwyczaj lekarze zalecają okresową obserwację, którą najlepiej są w stanie wykonać rodzice czy opiekunowie dzieci.

Objawy astmy oskrzelowej u dzieci

Alergolog przed postawieniem diagnozy zwraca uwagę na występowanie i częstotliwość następujących symptomów: świszczący oddech, kaszel, nieżyt nosa, poranny katar lub kaszel.  Bardzo ważne jest również ustalenie pory roku, w której nasilają się wspomniane objawy. Lekarze ustalają również predyspozycje genetyczne do chorób alergicznych w rodzinie, narażenie na wdychanie dymu tytoniowego. Warto w takiej sytuacji przypomnieć sobie, czy jakiś członek rodziny (nawet dziadkowie, dalsi krewni) cierpieli na astmę, katar alergiczny czy alergie pokarmowe.

Diagnoza astmy u dziecka

Nie jest wyrokiem! Wbrew pozorom, im szybciej astma zostanie rozpoznana, tym łatwiej będzie opanować jej objawy i zapobiec groźnym powikłaniom w przyszłości.  Stosowanie odpowiednich leków: antyhistaminowych i inhalatorów wziewnych zagwarantuje choremu wyeliminowanie dyskomfortowych objawów astmy i normalne funkcjonowanie.  Równie ważne jest ustalenie potencjalnych alergenów i w miarę możliwości wyeliminowanie ich z życia dziecka.