Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek

Jeśli swędzą cię spojówki, łzawią, są przekrwione, a do tego masz obrzęk powiek i „wory” pod oczami najprawdopodobniej cierpisz na alergiczne zapalenie spojówek. Jest to najczęstsza forma alergii narządu wzroku, ponieważ to właśnie spojówka i rogówka są w bezpośrednim kontakcie ze środowiskiem, a tym samym z substancjami uczulającymi. Dolegliwość ta bardzo często towarzyszy innym chorobom, które mają podłoże alergiczne, takim jak nieżyt nosa. Cierpi na nią około 5-22% populacji.

Alergiczne zapalenie spojówek stanowi najczęściej reakcję nadwrażliwości na alergeny, a najczęściej spowodowane jest pyłkami roślin czy zarodnikami grzybów i występuje sezonowo. Inne alergeny mogące ją powodować to np. sierść zwierząt, pierze, roztocza kurzu, pleśń. Najważniejszym objawem tego rodzaju zapalenia spojówek jest świąd, który pozwala wykluczyć inne rodzaje schorzeń, jak zespół suchego oka czy infekcyjne zapalenie spojówek. Oczywiście objawy pojawiają się na skutek kontaktu z danym alergenem.

Rozpoznanie tej choroby oparte powinno być na:

• Wywiadzie alergologicznym,
• Badaniu okulistycznym i alergologicznym w okresie objawów,
• Testach skórnych (płatkowych i punktowych).

Rodzaje:

Ostre alergiczne zapalenie spojówek pojawia się na skutek nagłego kontaktu z alergenem, z którym najczęściej nie ma się na co dzień do czynienia, a więc np. z sierścią zwierzęcia, po kontakcie z psem lub kotem albo przebywając w pomieszczeniu, w którym się znajdowało zwierzę. Objawy są nagłe i mijają po około 24 godzinach od ostatniego kontaktu z alergenem.

Całoroczne alergiczne zapalenie spojówek przebiega łagodnie i trwa wiele lat przez co bywa, ze nie jest rozpoznawane. Dotyczy najczęściej uczulenia na pleśnie czy roztocza kurzu domowego, a osoba uczulona jest narażona na nieustanny kontakt z alergenem, najczęściej w domu lub w pracy.

Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek pojawia się tylko w danym okresie w roku, w czasie pylenia uczulających roślin (pyłki kwiatów, chwastów, trwa, drzew itp.). Objawy ustępują po tym okresie.

Olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek to najczęściej reakcja na ciało obce, najczęściej na szkła kontaktowe (dotyczy to 20% osób, które je noszą). Na skutek reakcji alergicznej na wewnętrznej stronie powieki powstają duże (ponad 1 mm) brodawki. Poza świądem i pieczeniem pojawia się też zaburzenie widzenia.

Atopowe zapalenie rogówki i spojówek stanowi najpoważniejszą chorobę alergiczną oczu i zazwyczaj towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry, astmie oskrzelowej lub alergii pokarmowej. Jest niezwykle rzadkie i jednocześnie bardzo trudne w leczeniu. Ten rodzaj zapalenia może prowadzić do zrostów i bliznowacenia spojówki, a także do różnych powikłań, co grozi utratą wzroku. Zaczyna się zwykle w okresie dojrzewania. Poza typowymi objawami alergicznego zapalenia spojówek pojawiają się śluzowa wydzielina, światłowstręt, podwójne widzenie, zmiany skórne wokół oczu.

Leczenie

W każdym przypadku zapalenia alergicznego spojówek należy zgłosić się do lekarza. Przy objawach alergii ostrej i sezonowej należy przerwać kontakt z alergenem, zastosować chłodny okład na powieki, a oczy przemywać „sztucznymi łzami”. Wśród leków zalecanych przez alergologów można wymienić leki przeciwhistaminowe, które łagodzą świąd, a także glikokortykosteroidy, ale tylko krótkotrwale. Całoroczne zapalenie leczy się tylko w czasie nasileń choroby, natomiast w tym przypadku ważna jest profilaktyka - np. przy uczuleniu na roztocza nie powinno się mieć dywanów ani mebli tapicerowanych. Coraz częściej stosuje się też „immunoterapię swoistą” (odczulanie). Objawy alergicznego zapalenia spojówek bardzo często zanikają z wiekiem.

Dane tutaj przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W przypadku problemów zdrowotnych i jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się po poradę do lekarza.