Jak żyć z astmą?

Jak żyć z astmą?

Czy Ty lub Twoje dziecko miewacie ciężkie ataki astmy? Czy odczuwasz objawy astmy codziennie? Czy astma jest powodem przerywania snu? Czy astma jest powodem częstych zwolnień lekarskich? Czy boisz się podejmować wysiłek fizyczny, aby nie doprowadzić do ataku astmy?

Jeśli na te pytania odpowiedziałbyś TAK, to znaczy, że myślisz jak większość chorych na astmę Polaków. Jednak w tym przypadku większość nie ma racji.
Szybki postęp medycyny i rozwój preparatów nowej generacji sprawił, że astma może być skutecznie i bezpiecznie leczona, a wtedy nie musi ograniczać normalnego życia. Już w 1995 roku światowy konsensus ekspertów potwierdził, że astma jest chorobą o podłożu zapalnym, w związku z tym powinna być leczona jak choroba zapalna.

Niestety, do pacjentów wciąż dociera zbyt mało informacji o prawidłowej kontroli astmy, o tym jak zapobiegać stanom zapalnym i jak nie dopuszczać do zwężania oskrzeli. Przekonują o tym wyniki badań przeprowadzonych wśród 3018 rodzin z różnych środowisk w Polsce. W ramach międzynarodowego projektu AIRE (Asthma Insights and Reality in Europe) przeprowadzono wywiady na temat stanu leczenia astmy w wielu krajach, a w roku 2000 po raz pierwszy te badania były prowadzone w Polsce.
Wyniki badań ujawniły słabą wiedzę pacjentów o chorobie, pokazały, że chorzy na astmę akceptują jej objawy, uznają, że nie da się ich uniknąć, nie zgłaszają też objawów choroby lekarzowi, przez co lekarz nie może kontrolować choroby pacjenta.

Badania pokazały, że niestety:

  • ponad połowa badanych skarży się na duszność nocną, a co czwarty cierpi na zakłócenia snu co noc lub prawie co noc,
  • 56% dorosłych i 37% dzieci ma silne napady astmy przynajmniej raz w tygodniu, a 11% cierpi na nią co noc,
  • 16% pacjentów było hospitalizowanych z powodu astmy w ciągu ostatniego roku,
  • 37% miało zaostrzenie astmy w ciągu ostatniego roku,
  • niemal co trzeci dorosły i co siódme dziecko chore na astmę nigdy nie podejmuje wysiłku fizycznego.

Właściwie leczeni pacjenci takich objawów nie mają. Jeśli zatem ankietowani pacjenci uznają za normalne częste ataki duszności, przerywanie snu, strach przed wysiłkiem fizycznym i codzienną aktywnością, to są w błędzie! Takie objawy są z reguły wynikiem niewłaściwego leczenia.
Takie ograniczenia spowodowane przez chorobę wydają się kompletnie paraliżować normalne życie ale, co zadziwiające, jednocześnie aż 71% ankietowanych jest przekonanych, że astmę kontroluje całkowicie lub dobrze. Wynika z tego, że pacjenci nie wiedzą, że z prawidłowo leczoną astmą można w większości przypadków całkiem normalnie żyć. Nie trzeba dostosowywać swojego życia do choroby - można z nią naprawdę skutecznie walczyć.
Z ankiety wynika, że większość chorych na astmę przyjmuje leki tylko doraźnie, są to silnie działające leki szybko rozkurczające oskrzela w momencie wystąpienia ataku duszności. A przecież astma, jako choroba o podłożu zapalnym, powinna być leczona steroidami wziewnymi, które działają przeciwzapalnie. Niestety, większość pacjentów o tym nie wie, a aż połowa badanych twierdzi, że można leczyć tylko objawy, a nie przyczynę choroby.
Wytyczne GINA (Global lnitiative for Asthma) określają podstawowe cele leczenia astmy:

  • doprowadzenie do stabilizacji choroby,
  • brak nocnych duszności,
  • umożliwienie normalnej nauki i pracy zawodowej,
  • prawidłowe lub niemal prawidłowe wyniki badań spirometrycznych,
  • akceptacja stosowanego leczenia.

Czy możliwe jest osiągnięcie tych celów? Na pewno tak, dowodem tego są setki bardzo aktywnie żyjących ludzi chorych na astmę.