Jak zapobiegać atakom astmy wysiłkowej?

Jak zapobiegać atakom astmy wysiłkowej?

Podczas wysiłku fizycznego osoby cierpiące na przewlekłą astmę narażone są na spotęgowanie jej objawów. Takimi objawami są najczęściej kaszel, spłycony oddech, wzmożone zmęczenie, rzadziej ucisk w klatce piersiowej lub świszczący oddech. Występują one zwykle od kilkunastu do 20 minut od momentu rozpoczęcia aktywności fizycznej, bądź od 5-10 minut po jej zakończeniu. Przeważnie ustępują samoistnie po około 30 minutach.

Sposoby zapobiegania atakom astmy

Istnieje kilka sposobów, mających na celu zmniejszenie nasilenia lub nawet zapobieganie atakom astmy wysiłkowej. Jednym z nich jest 10-minutowa rozgrzewka tuż przed podjęciem ćwiczeń fizycznych, a po ich zakończeniu – kilkuminutowy odpoczynek. Innym sposobem jest również unikanie wysiłku fizycznego przy niskiej temperaturze powietrza bądź w czasie zwiększonego jego stopnia zanieczyszczenia. Nie zaleca się podejmowania aktywności fizycznej także w przypadku infekcji dróg oddechowych, ponieważ wtedy objawy mogą być nasilone i pojawiać się znacznie częściej niż zwykle.

Leki pomagające zatrzymać ataki astmy

W przypadku, gdy poza okresami wysiłku astma jest kontrolowana, poleca się wziewne przyjmowanie salbutamolu (działa szybko i przez krótki czas, rozszerzając oskrzela) lub formoterolu (działa szybko i przez dłuższy czas). W sytuacji, kiedy mimo przyjęcia leku ataki astmy wysiłkowej wystąpią, należy zastosować jeden z powyższych leków po raz kolejny.

Kiedy astma nie jest kontrolowana?

Astma może dawać się we znaki nie tylko podczas ćwiczeń fizycznych, ale również nocą. Gdy tak się dzieje, oznacza to, że przypadłość nie jest prawidłowo kontrolowana. Jeśli w nocy zdarzają się napady duszności, powinno się zmienić leczenie.