Jak leczyć astmę oskrzelową?

Jak leczyć astmę oskrzelową?

Astma oskrzelowa jest jedną z nieuleczalnych chorób, na którą obecnie choruje aż 12% społeczeństwa, a nawet 70% żyje z objawami schorzenia, nie zdając sobie z tego sprawy. A nieleczona astma może prowadzić wręcz do śmierci. Dolegliwość ta charakteryzuje się męczącym kaszlem, dusznościami oraz świszczącym oddechem. Często powodowana jest przez długotrwały nieżyt nosa (katar sienny), czyli po prostu nieleczoną alergię.

Podstawowymi metodami leczenia jest po prostu nie wchodzenie w kontakt z alergenami (np. pyłki kurzu czy roślin), unikanie dymu papierowego czy spalin, regularne zażywanie leków oraz wystrzeganie się osób kaszlących i kichających, by nie narazić się niepotrzebnie na dodatkowe zarażenie.

Zdecydowana większość pacjentów może być leczona ambulatoryjnie. Sterydy wziewne i inhalacje to obecnie najbardziej popularne metody leczenia stosowane przez chorych. Mimo powszechnej opinii o skutkach ubocznych działania sterydów, w tym przypadku są one bezpodstawne. Dzięki inhalacjom lek trafia bezpośrednio do oskrzeli, nie rozprzestrzeniając się po całym organizmie. Należy jedynie przyjmować je regularnie i umieć się nimi odpowiednio obsługiwać, gdyż nieprawidłowe używanie, bądź zwykle zapomnienie (bo czujemy przypływ sił), może okazać się zgubne, doprowadzając do powrotu choroby w zaostrzonej formie.

Inną metodą zwaną skojarzeniową jest stosowanie leków rozkurczowych wraz z przeciwzapalnym lekiem glikokortykosteroidowym, która równocześnie rozszerza naczynia krwionośne oskrzeli oraz działa na nie przeciwzapalnie. Jest to obecnie najbardziej skuteczna terapia stosowana przy leczeniu astmy oskrzelowej.

Oprócz tego stosowane są leki działające bezpośrednio na objawy jak: leki o działaniu antyhistaminowym oraz wykrztuśne i mukolityczne. Poza tym stosuje się niekiedy metody fizykoterapeutyczne, psychoterapię i gimnastykę oddechową.