O astmie

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych charakteryzująca się okresami zwężenia dróg oddechowych, co prowadzi do duszności, świszczącego oddechu, ucisku w klatce piersiowej oraz kaszlu. Ataki astmy mogą być wywołane przez alergeny, zanieczyszczenia powietrza, infekcje dróg oddechowych, wysiłek fizyczny lub inne czynniki drażniące.

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną układu oddechowego, na którą cierpi niemal 340 milionów ludzi na świecie. Nieustannie obserwuje się wzrost ilości zachorowań, szczególnie w krajach rozwijających się. Choroba ta istotnie obniża jakość życia pacjentów, zwłaszcza, gdy nie jest prawidłowo i efektywnie leczona. Jest głównymi objawami są:

  • świszczący oddech;
  • duszności;
  • ucisk w klatce piersiowej;
  • kaszel.

Objawy te występują w różnych nasileniu, w zależności od stopnia kontroli choroby. Niemniej, są one często znacznie bardziej intensywne po wysiłku fizycznym, w kontakcie z dymem tytoniowym lub innymi zanieczyszczeniami powietrza.

Astma istotnie obniża jakość życia pacjentów. Szybka diagnostyka i wdrożenie efektywnego leczenia jest kluczem do zniwelowania uciążliwych objawów. W leczeniu astmy wykorzystuje się leki do stosowania ciągłego, oraz takie, które stosuje się doraźnie, np. w trakcie ataku duszności lub zaostrzenia objawów. Dowiedz się więcej na temat leczenia astmy.

Astma jest bardzo zróżnicowaną chorobą, której nie da się zdiagnozować wyłącznie na podstawie objawów – konieczne są dodatkowe badania. Co więcej, fakt, że istnieje wiele rodzajów astmy dodatkowo utrudnia szybką i sprawną diagnostykę. Dowiedz się jak diagnozuje się astmę.