Astma a szczepienie na Covid-19

szczepienie a astma

Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego, w której każda infekcja może zaostrzyć stan chorego. Chorzy na astmę stanowią grupę szczególnego ryzyka w czasach pandemii COVID-19. Wirus niebezpiecznie oddziałuje na układ oddechowy, prowadząc do trwałych uszkodzeń co jest szczególnie groźne dla astmatyków.

Czym jest astma?

 

Astma to choroba polegająca na przewlekłym stanie zapalnym oskrzeli. Może ono prowadzić do skurczu oskrzeli i utrudnionego oddychania. Nieleczona astma znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zwłaszcza, że istnieją czynniki, które mogą powodować jej zaostrzenia. Są to na przykład infekcje wirusowe, do których zalicza się COVID-19. Zaostrzenia obejmują nadmierne reakcje skurczowe oskrzeli. Nieprawidłowo leczona astma może spowodować przebudowę dróg oddechowych w taki sposób, że uczucie duszności i problemy z oddychaniem będą występować stale [1].

Czy szczepienie na COVID-19 jest bezpieczne dla astmatyków ?

 

W związku z tym, że covid-19 jest choroba atakującą układ oddechowy, astmatycy stali się naturalnie grupa podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu tej choroby. Wobec tego naturalnym jest konieczność zaszczepienia osób chorujących na astmę, aby możliwie zabezpieczyć ich przed zaostrzeniami choroby. Skąd więc wzięło się przypuszczenie, że szczepionka może być niebezpieczna dla astmatyków? Niektóre badania dowiodły, że po szczepieniu szczepionkami mRNA w organizmie wzrasta produkcja interferonu I. Jest to białko, które odpowiada za zwalczanie chorób zwłaszcza wywołanych drobnoustrojami. W przebiegu astmy zazwyczaj poziom interferonu jest obniżony, a jego nadaktywność obserwujemy szczególnie w zaostrzeniach. W związku z powyższym istnieje obawa, że wzmożona produkcja interferonu po szczepieniu wywoła pogorszenie stanu astmatyków [2].

Czy warto szczepić się na COVID-19?

 

Należy pamiętać, że obecnie przeciwwskazaniem wykluczającym szczepienie na COVID-19 jest jedynie reakcja alergiczna na którykolwiek ze składników szczepionki. Wyżej wymienione reakcje na przyjęcie szczepionki są przejściowe, a samo szczepienie zawsze odbywa się pod kontrolą personelu medycznego, który jest gotowy udzielić pomocy w razie potrzeby. Bilans korzyści po przyjęciu szczepienia, jakimi są zmniejszenie prawdopodobieństwa ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem oraz strat, które są obecnie w fazie domniemań, daje jasną odpowiedź. Szczepionka na COVID-19 to obecnie jedyne rozwiązanie jakie pozwoli nam żyć z pandemią panującą na całym świecie [2,3].

Dlaczego COVID-19 jest niebezpieczny dla astmatyków?

 

Badanie nie dowodzą, żeby osoby chore na astmę częściej chorowały na COVID-19 niż pozostała część społeczeństwa. Jednak każda infekcja wirusowa, może spowodować groźne zaostrzenia astmy. Klasycznie w przypadku ich wystąpienia stosujemy kortykosteroidy, czyli leki działające przeciwzapalnie. Jednak w przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-19 nie są one zalecane, ze względu na obniżanie poziomu mediatorów przeciwwirusowych, przez co organizm nie może tak skutecznie zwalczać infekcji. Dochodzi więc do błędnego koła, gdzie nie wiadomo, czy wybrać leczenie choroby podstawowej, czy choroby wirusowej. W dodatku u osób po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-19 zdarzają się przypadki występowania zwłóknień w płucach. Każde dodatkowe upośledzenie pracy układu oddechowego, może znacznie utrudnić życie osobom chorującym na astmę [1,3].

 

Bibliografia:

  1. Patogeneza i leczenie astmy a przebieg choroby COVID-19. A. Romaszko-Wojtowicz, Vol.16 NR 2 ́ 2021 ALMANACH
  2. Marta Colaneri, Maria De Filippo, Amelia Licari, Alessia Marseglia, Laura Maiocchi, Alessandra Ricciardi, Angelo Corsico, Gianluigi Marseglia, Mario Umberto Mondelli, Raffaele Bruno, COVID vaccination and asthma exacerbation: might there be a link?, International Journal of Infectious Diseases, Volume 112, 2021, Pages 243-246, ISSN 1201-9712,
  3. GINA guidance about COVID-19 and asthma. March 2021.