Astma oskrzelowa a picie alkoholu

Alkohol, a leki na astmę.

Farmakoterapia jest nieodzownym elementem skutecznego leczenia astmy oskrzelowej. Czy picie alkoholu podczas stosowania leków wziewnych jest niedozwolone? Jak alkohol wpływa na metabolizm preparatów przeciwastmatycznych?

Czy astmatycy mogą pić alkohol?

 

W przypadku napojów alkoholowych trudno jednoznacznie ocenić ich wpływ na alergię. Alkohole jak piwo czy wino powstają wskutek procesu fermentacji, co prowadzi do powstawania histaminy – tego samego związku, który może spowodować wywołanie reakcji uczuleniowej. Co więcej, tego typu produkty są także bogatym źródłem organicznych związków siarki, którym również przypisuje się istotny wpływ na chorobę astmatyczną. Podobne problemy mogą nastąpić po spożyciu szampana. Paradoksalnie najbardziej wartościową czy też przyjazną opcją będzie czysta wódka.

Niemniej jednak reakcje alergiczne u astmatyków po spożyciu alkoholu są kwestią wielce indywidualną. U części osób nadwrażliwość może nastąpić wskutek symbolicznej lampki wina – u innych objawy będą nieobecne nawet po wypiciu kilku butelek piwa. Wszystko jest uzależnione od możliwości organizmu. Jeżeli astmatyk stara się kontrolować chorobę m.in. poprzez regularne stosowanie leków, właściwe odżywianie, systematyczne treningi czy unikanie czynników ryzyka, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że alkohol nie będzie dla niego stanowić zagrożenia.

Alkohol a leki wziewne

 

Preparaty stosowane przy pomocy inhalatorów lub nebulizatorów są fundamentalne w kontekście kontrolowania astmy. Ich działanie polega w głównej mierze na neutralizowaniu aktywnych zmian zapalnych (glikokortykosteroidy) i doraźnym rozszerzeniu oskrzeli (β2-mimetyki). Przeglądając ulotki dołączone przez producentów, trudno znaleźć informację o potencjalnym ryzyku interakcji pomiędzy lekami a alkoholem. Co więcej, leki są aplikowane jako wziewy o skoncentrowanym działaniu na układ oddechowy i dzięki temu omijają żołądek. To pozwala założyć, że alkohol i leki przeciwastmatyczne mogą być stosowane bez żadnego ryzyka.

Jak to wygląda w praktyce? Zdaniem większości specjalistów poleca się zachować zdrowy rozsądek, a jeżeli jest to możliwe, to warto zrezygnować ze spożycia alkoholu na czas leczenia. Oczywiście wiadomo, że astma jest chorobą nieuleczalną i wymaga nieustannego stosowania leków wziewnych. Jednak znacznie większe niebezpieczeństwo czyha na osoby, które dopiero rozpoczynają farmakoterapię, a stan ich choroby nie jest jeszcze ustabilizowany. Nigdy nie należy stosować leków i alkoholu w krótkim odstępie czasu – zawsze zaleca się zachować kilkugodzinną przerwę od wypicia napoju alkoholowego po wykonanym wziewie.

Problemy, które mogą wystąpić wskutek interakcji leku z alkoholem:

  • wywołanie działań niepożądanych
  • osłabienie skuteczności terapeutycznej
  • uszkodzenie narządów wewnętrznych, zwłaszcza wątroby
  • wzrost stężenia leku we krwi i spotęgowanie jego działania – zwiększone ryzyko przedawkowania

Na aktualnym rynku istnieje wiele produktów bezalkoholowych, które mogą stanowić zamiennik dla smaku wina lub piwa. Oczywiście są one wolne od działania rozweselającego, często pożądanego podczas spotkań ze znajomymi lub będąc na rozmaitych imprezach. Warto jednak przemyśleć bilans korzyści i strat, które mogą wystąpić wskutek wypicia alkoholu w trakcie leczenia astmy. Inną opcją jest sprawdzenie reakcji organizmu np. udając się na wykonanie profesjonalnego testu alergicznego. W ten sposób można dokładnie stwierdzić, które produkty okażą się niewskazane, a jakie będą zaliczane do grona bezpieczniejszego wyboru.

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/astma/lista/91863,leki-wziewne-a-naduzywanie-alkoholu
  2. https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/7603/ventolin-czy-moge-spozywac-alkohol-stosujac-ventolin
    https://www.hellozdrowie.pl/przyjmujesz-leki-na-alergie-i-zamierzasz-wypic-lampke-wina-sprawdz-co-mowi-alergolog/