Astma oskrzelowa po Covid-19

Astma po Covid-19.

Infekcja koronawirusem prowadzi do wyraźnych dolegliwości ze strony układu oddechowego. Jednak u wielu osób po długim czasie od wyzdrowienia nadal występują niedogodności w postaci duszności, ograniczonej wydolności czy utrzymującego się bólu w klatce piersiowej. Co ciekawe, symptomy te są niezwykle podobne do tych występujących w astmie. Czy po Covid-19 można nabawić się astmy? Jaki jest związek pomiędzy astmą a zakażeniem SARS-CoV-2?

Zespół „post-Covid” – koronawirus a ryzyko astmy

Choć mogłoby się wydawać, że astma jest chorobą rozwijającą się wyłącznie od młodego wieku i na drodze alergii, to w rzeczywistości jest zgoła inaczej. Osoby dorosłe, które przez wiele lat nie miały żadnych oznak choroby astmatycznej, mogą zacząć przejawiać takowe dolegliwości. Specjaliści doszukują się u ich podłoża ostrych infekcji i silnych zmian zapalnych dróg oddechowych, czy też długotrwałych oddziaływań czynników o drażniącym charakterze np. pleśń.

Infekcja wirusem SARS-CoV-2 atakuje w głównej mierze płuca, natomiast astma jest problemem dotyczącym oskrzeli. Choć lokalizacja obu tych problemów jest odmienna, to każda z chorób powoduje:

  • pogorszenie wydolności,
  • zmniejszoną drożność dróg oddechowych i utrudniony dopływ powietrza,
  • wzmożenie produkcji i wydzielania plwociny, która zalega w płucach lub oskrzelach,
  • rozwój stanu zapalnego wywołany z reakcji układu odpornościowego na ciało obce (np. koronawirus, alergen, czynnik drażniący.

Istnieje teoria o zespole post-Covid, który może dotyczyć także osób o łagodnym, wręcz bezobjawowym przebiegu choroby. Wedle tej teorii istnieje prawdopodobieństwo, że po wyzdrowieniu w organizmie człowieka pozostają fragmenty chorobotwórczego patogenu. Te niewielkie części wirusa, choć nie są zdolne do dalszej infekcji, to jednak nadal mogą mieć negatywne oddziaływanie na stan i funkcjonowanie układu oddechowego, co skutkuje długą rekonwalescencją i utrzymywaniem się uciążliwych objawów.

Inne przypuszczenia dotyczą ostrego przebiegu infekcji SARS-CoV-2. W tym przypadku przypuszczenia wiążą się z wyjątkowo silnymi zmianami zapalnymi wskutek zakażenia, co może mieć wyjątkowo negatywny wpływ na drogi oddechowe. Efektem tego jest długotrwałe utrzymywanie się niedogodności po przeminięciu Covid-19.

Istotne znaczenie historii pacjenta

Badania [1,2] dość jednoznacznie pokazują, że po-Covidowa astma jest znacznie częstszym problemem wśród osób z predyspozycjami. Wśród grupy dzieci z obrazem klinicznym przypominającym astmę:

  • u 63% potwierdzono astmę w histori rodzinnej,
  • uponad 33% miało zdiagnozowaną chorobę astmatyczną.

Co więcej, ponad 85% małych pacjentów borykało się z problemem alergicznego nieżytu nosa. W ich przypadku objawy związane z infekcją SARS-CoV-2 były o wiele silniejsze, aniżeli u pozostałych pacjentów.

Wśród nich wymienia się m.in. silniejszy kaszel czy zmiany w składzie plwociny. Warto też dodać, że astmatycy po ciężkim Covid-19 mają znacznie częstsze zaostrzenia ataków, co przekłada się na konieczność stosowania większych dawek leków przeciwastmatycznych. Ponadto astma u tej grupy pacjentów jest trudniejsza w kontrolowaniu, co przekłada się na zwiększenie szans progresji choroby.

Nie istnieją żadne przesłanki, aby twierdzić, że astma zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 czy też śmiertelności pacjentów. Zdecydowanie poważniejszym zagrożeniem dla osób zakażonych z koronawirusem mają choroby współistniejące np. nadciśnienie tętnicze, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy też cukrzyca.

Bibliografia:

  1. Esmaeilzadeh H., et al. „Persistent cough and asthma-like symptoms post COVID-19 hospitalization in children.” BMC infectious diseases 2022, 22(1): 244.
  2. Agondi RC., et al. „Worsening of asthma control after COVID-19.” Frontiers in medicine 2022, 9: 882665.
  3. Iwaniszyn-Zapołoch K., et al. „Interactions between asthma and the COVID-19 pandemic.” Journal of Education, Health and Sport 2022, 12(11): 354-359.
  4. https://www.carolinaasthma.com/blog/breathing-issues-after-covid-19/
  5. https://www.termedia.pl/mz/Wplyw-astmy-oskrzelowej-na-przebieg-COVID-19,39573.html