Osoby chorujące na astmę napotykają na wiele trudności w codziennym życiu. Nadmierna wrażliwość organizmu na działanie rozmaitych czynników ryzyka może stanowić przyczynę ograniczenia w wykonywaniu niektórych profesji. Czy astma jest rzeczywiście przeciwwskazaniem do pracy?
Astma – co to za choroba?
Dusznica bolesna, zwana potocznie astmą, jest chorobą polegającą na zaburzeniu prawidłowej drożności dróg oddechowych wskutek działania konkretnego czynnika. Występujące ograniczenie stanowi efekt podrażnienia błony śluzowej oskrzeli, nadmiernego napięcia mięśniówki przewodów oddechowych i wzmożonej produkcji wydzieliny. W niektórych przypadkach astma jest wynikiem reakcji alergicznej, w innych jest to następstwo podrażnienia ze współtowarzyszącą odpowiedzią ze strony układu odpornościowego. Napad astmy ma charakterystyczne objawy:
• świszczący oddech
• duszność wydechową
• napadowy i suchy kaszel
• ból w obrębie klatki piersiowej
Niejednokrotnie astma może przebiegać wraz z innymi symptomami m.in. alergicznym nieżytem nosa, osłabieniem, czy pogorszeniem samopoczucia.
Co może stanowić czynnik powodujący wyzwolenie napadu astmatycznego? Tak naprawdę wszystko. Nadwrażliwość organizmu po kontakcie z konkretnym czynnikiem powoduje zwiększenie przeciwciał IgE, które mają za zadanie zwalczyć pozornie niebezpieczny alergen. Specjaliści wskazują, że astmatycy są szczególnie narażeni na kurz, roztocze, wysiłek fizyczny, silne emocje, niektóre produkty spożywcze, pyłki roślinne, składniki chemiczne, czy zwierzęcą sierść. Ponadto należy wspomnieć o niektórych czynnikach potęgujących szansę ataku np. dym tytoniowy czy zanieczyszczenia powietrza.
Jaka praca jest przeciwwskazaniem dla astmatyka?
Trudno mówić o konkretnej profesji, bo wszystko jest tak naprawdę uzależnione od czynnika prowokującego napad astmy. Niemniej jednak można wskazać kilka zawodów, w których astmatycy mogą być szczególnie narażeni na wystąpienie ataku duszności.
Pracownicy służb mundurowych
Osoby pracujące w policji, wojsku lub straży pożarnej muszą być przygotowane do intensywnego wysiłku fizycznego i realizacji powierzonych obowiązków pod dużą presją, co potęguje ryzyko pojawienia się napadu astmatycznego. Zwłaszcza że niejednokrotnie mogą pojawić się dodatkowe czynniki zwiększające szansę reakcji alergicznej np. pyłki roślinne podczas wiosennego poligonu, czy drażniący dym w trakcie pożaru. Ponadto warto wspomnieć o niskiej temperaturze, która również potęguje wyzwolenie skurczu oskrzeli.
Laboranci / pracownicy zakładów chemicznych
Chemikalia wykorzystywane do produkcji np. kosmetyków, detergentów, farb, lakierów i innych preparatów chemicznych stanowią jeden z czynników ryzyka występowania astmy – nawet pomimo zapewnienia odpowiednich środków ochronnych jak maseczki, czy efektywny system wentylacyjny.
Hodowcy zwierząt / pracownicy sklepów i ogrodów zoologicznych
Sierść zwierzęca stanowi niezwykle częsty alergen wyzwalający duszność. Dlatego część astmatyków musi zrezygnować ze stanowisk, które wymagają kontaktu z czworonogami.
Kucharze i cukiernicy
Niejednokrotnie astma stanowi efekt uczulenia na konkretne produkty spożywcze np. białka mleka, orzechy, czy soję. Alergia pokarmowa to z całą pewnością duży problem dla osób planujących pracę w gastronomii.
Pracownicy salonów piękności
Fryzjerzy, manikiurzystki, wizażystki, pracownicy SPA i salonów masaży wykorzystują w pracy wiele rozmaitych kosmetyków. Niektóre składniki preparatów kosmetycznych (m.in. parabeny, aldehyd cynamonowy, eugenol) mogą wyzwalać reakcje uczuleniowe zarówno w postaci zmian skórnych (np. wysypka), jak i duszności o podłożu astmatycznym.
Bibliografia:
1. https://optimumbhp.pl/blog/astma-a-praca-na-zakladzie-produkcyjnym
2. https://totylkoastma.pl/dorosly/przeciwwskazania-do-pracy-dla-osob-z-astma/