Czy z astmą można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Orzeczenie o niepełnosprawności dla osób chorujących na astmę.

Pojęcie niepełnosprawności można rozumować na wiele sposobów. Niemniej jednak termin ten odnosi się do rozmaitych ograniczeń w zakresie życia prywatnego, społecznego i zawodowego, co stanowi rezultat wrodzonych lub nabytych ograniczeń dotyczących sprawności psychofizycznej. Czy w świetle obowiązujących przepisów osoby z astmą mogą ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności? Kiedy astmatyk może być traktowany jako osoba niepełnosprawna?

Orzeczenie o niepełnosprawności – najważniejsze informacje

O status osoby niepełnosprawnej mogą ubiegać się zarówno dzieci poniżej 16. roku życia, jak i osoby powyżej tego wieku. Różnica polega na tym, że w tej pierwszej grupie orzeczenie jest przyznawane bez określania stopnia (intensywności) występującego inwalidztwa. Obecnie wyróżnia się trzy stopnie (lekki, umiarkowany i znaczny), a stan zdrowia osoby niepełnosprawnej jest oceniany przez specjalnie powołaną komisję lekarską. W zależności od wieku pacjenta proces przyznawania orzeczenia o niepełnosprawności przebiega nieco inaczej.

U dzieci sprawa jest znacznie prostsza niż u osób dorosłych. Powyżej 16. roku życia specjaliści oceniają następujące kwestie:

  • wiek, płeć, wykształcenie oraz zawód i dotychczasowe kwalifikacje,
  • zaświadczenie lekarskie z opisem stanem zdrowia, rozpoznaniem choroby i schorzeń współistniejących oraz z aktualnymi wynikami badań,
  • analizę stanu zdrowia chorego, która zostaje wystawiona przez lekarza będącego przewodniczącym komisji odpowiedzialnej za przyznanie orzeczenia – niezbędne jest również oszacowanie rokowań pacjenta,
  • szanse na pełny lub częściowy powrót poszkodowanego do pracy bądź ogólnej aktywności zawodowej – szanse powrotu oznaczają wdrożenie leczenia lub rehabilitacji bądź zmianę przekwalifikowanie się chorego,
  • poziom ograniczeń osoby niepełnosprawnej w zakresie codziennej egzystencji i życia społecznego,
  • szansę na zmniejszenie wyżej wspomnianego poziomu ograniczeń np. przez leczenie, rehabilitację, sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze czy profesjonalną opiekę.

Orzeczenie o niepełnosprawności jest wystawiane okresowo (tj. gdy istnieją przesłanki potwierdzające możliwość powrotu chorego do częściowej lub pełnej aktywności psychofizycznej i społecznej) lub na stałe w przypadku poważnego wykluczenia i braku szans na poprawę stanu zdrowia. Orzeczenie o niepełnosprawności jest wydawane przez PZON – Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Kiedy osoby z astmą dostają orzeczenie o niepełnosprawności?

Szacuje się, że zaledwie 4% osób cierpiących z powodu astmy uzyskuje orzeczenie o niepełnosprawności. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje większość dostępnych środków farmakologicznych o działaniu przeciwastmatycznym, co sprawia, że osoby z tą chorobą mają duże wsparcie w kontekście kontrolowania choroby i zagwarantowaniu sobie optymalnych warunków do codziennego funkcjonowania.

Niemniej jednak astma lekooporna, zwana często ciężką postacią astmy, może stanowić powód do uzyskania statusu osoby niepełnosprawnej. Wynika to z faktu, że dostępne w aptekach leki są zupełnie nieskuteczne wobec występujących zmian zapalnych i napadów duszności. W ciężkiej postaci astmy leczenie szpitalne okazuje się nieuniknione – ataki astmatyczne mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie zdrowia pacjenta, co utrudnia normalne funkcjonowanie i stanowi niezdolność chorego np. do pracy czy kontynuowania nauki. Osoby niepełnosprawne zyskują korzyści m.in. w formie ulg podatkowych, dofinansowań wyrobów medycznych czy turnusów regabilitacyjnych lub zasiłku pielęgnacyjnego.

Bibliografia:

  1. http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/82842
  2. https://allergia.pl/blog/2021/09/14/orzeczenie-o-niepelnosprawnosci-ze-wzgledu-na-alergie-astme-lub-azs/
  3. https://www.prawo.pl/kadry/swiadczenia-dla-opiekunow-osob-niepelnosprawnych-kto-i-jak-moze,509498.html