Infekcja bakteryjna a astma – jakie leki można podawać?

Infekcja bakteryjna a astma.

Antybiotyki a astma

W przypadku zaawansowanych infekcji bakteryjnych najlepszym rozwiązaniem są antybiotyki. Antybiotyk jest dobierany odpowiednio do szczepu bakterii odpowiedzialnych za zakażenie. Z racji tego, że praktycznie większość antybiotyków jest preparatami wydawanymi na receptę, to decyzję o ich użyciu i wybór konkretnego leku spoczywa na lekarzu. Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie specjalisty o stosowanych lekach przeciwastmatycznych i przekazanie wszelkich istotnych informacji dotyczących choroby. Często stosowanymi antybiotykami w trakcie infekcji bakteryjnych u astmatyków są m.in. amoksycylina z kwasem klawulanowym (Augmentin) czy azytromycyna (Sumamed).

Astma a NLPZ

Częstym wyborem pacjentów borykających się z przeziębieniem jest sięgnięcie po niesteroidowe leki przeciwzapalne, co wynika z ich realnego wpływu na łagodzenie niektórych objawów infekcji (m.in. gorączka czy ból gardła). Niemniej jednak zdecydowana większość leków typu NLPZ jest przeciwwskazana astmatykom – wynika to z faktu, że mogą powodować skurcz oskrzeli i nasilić napad astmatyczny. Szczególnie niepolecane są preparaty z ibuprofenem i kwasem acetylosalicylowym. Substancje te stanowią też komponenty złożonych leków na przeziębienie, dlatego w trakcie wizyty w aptece należy wspomnieć farmaceucie o astmie.

Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest paracetamol. Ponadto astmatycy mogą sięgnąć po złożone leki przeciwprzeziębieniowe, w których oprócz wspomnianego paracetamolu występują też m.in. fenylefryna i feniramina.

Astma a leki na kaszel i katar

Czasami infekcje nie powodują gorączki i uczucia rozbicia, a uciążliwy kaszel. Preparaty przeciwkaszlowe są przeważnie niewskazane dla pacjentów z astmą, gdyż większość z nich przyczynia się do zwężenia oskrzeli. Takie działanie potęguje uczucie duszności i powoduje nasilenie ataku choroby astmatycznej. U astmatyka nie należy stosować acetylocysteiny, ambroksolu, bromheksyny, dekstrometorfanu czy kodeiny. Znacznie bezpieczniejszym wyborem będą preparaty bazujące na ziołach np. syropy z bluszczu lub tymianku i prawoślazu.

W kwestii leków na katar nie ma przeciwwskazań, aby astmatycy wykorzystywali krople z ksylometazoliną lub leki zawierające pseudoefedrynę. Przy uciążliwym katarze można przemyśleć stosowanie donosowych leków steroidowych.

We wszystkich powyższych przypadkach pacjenci chorujący na astmę zawsze muszą konsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed sięgnięciem po konkretny lek. Samodzielne wprowadzenie produktu leczniczego zawsze stwarza ryzyko występowania interakcji, co w konsekwencji może spowodować występowanie niebezpiecznych działań niepożądanych.

Profilaktyka infekcji – jak zapobiegać?

Najlepszym sposobem jest ograniczenie szans rozwoju infekcji bakteryjnej. Żeby tego dokonać niezbędne jest zróżnicowane odżywanie i właściwie dobrana suplementacja. Głównym celem jest zadbanie o prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, dlatego też dieta i suplementacja powinny być ukierunkowane na dostarczenie takich komponentów jak cynk, miedź, selen oraz witaminy A, B6 i B12, C, D i E oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Ponadto zaleca się przestrzegać prawidłowego nawodnienia i wykonywać sezonowe szczepienia ochronne.

Bibliografia:

  1. Kasper Ł., et al. „Częstość występowania nadwrażliwości na niesteroidowe leki przeciwzapalne w populacji osób dorosłych chorych na astmę w Polsce – badanie epidemiologiczne.” Pneumonologia i Alergologia Polska 2009, 77(5): 431-430.
  2. Hałasa M., Hałasa J. „Zaostrzenia infekcyjne astmy.” Alergia Astma Immunologia 2008, 13(2): 75-80.
  3. https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/98993,Augmentin-tabletki-powlekane
  4. https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/93137,Sumamed-tabl.-do-sporz.-zaw.-doustnej
  5. https://www.mp.pl/pacjent/astma/leczenie/49844,leki-potencjalnie-niebezpieczne-dla-chorych-na-astme
  6. https://pulsmedycyny.pl/infekcja-a-zaostrzenie-astmy-880095