Sanatorium dla astmatyków

Leczenie astmy w sanatorium

Uzdrowiska i realizowane w nich zabiegi stanowią jedną z form leczenia chorób układu oddechowego. Czy sanatoria są dobrą opcją dl astmatyków? Jakie metody sprawdzą się w przeciwdziałaniu astmie?

 

Jakie są przyczyny i objawy astmy?

 

Dychawica oskrzelowa, zwana potocznie astmą, to choroba układu oddechowego będąca rezultatem nadwrażliwości organizmu na kontakt z określonym czynnikiem wyzwalającym odpowiedź ze strony układu immunologicznego. Astma może być wywołana uczuleniem na zwierzęcą sierść, leki, pyłki roślinne, stres i inne silne emocje, niektóre produkty spożywcze (np. orzechy, skorupiaki), składniki kosmetyków i środków czyszczących, a także wysiłek fizyczny czy roztocza domowe znajdujące się w kurzu. W wielu przypadkach ataki astmy mogą nastąpić wskutek oddziaływania czynników prowokujących np. dymu tytoniowego, smogu czy infekcji dróg oddechowych.

Napadem astmy określa się stan powodujący nagłe i niezwykle silne zmniejszenie drożności dróg oddechowych po uprzednim kontakcie z alergenem. Napad stanowi z kolei następstw nadmiernego napięcia mięśni i obrzęku błony śluzowej oskrzeli, którym towarzyszy wzmożona produkcja wydzieliny oddechowej. Do charakterystycznych objawów astmy należą:

  • mniej lub bardziej intensywne napady dusznością
  • świszczący oddech
  • męczący i suchy kaszel
  • odczuwalny ból w obrębie klatki piersiowej
  • wtórne infekcje układu oddechowego, które mogą powodować inne choroby np. stan zapalny gardła

 

Astma a leczenie w sanatorium – czy warto?

 

Medycyna uzdrowiskowa oferuje wiele wartościowych sposobów, które mogą zadbać o astmatyków. Pobyt w sanatorium nie jest ukierunkowany na zwalczenie przyczyny astmy i nie stanowi zamiennika dla farmakoterapii, która stanowi podstawę leczenia. Niemniej jednak zabiegi wykonywane w trakcie turnusu wspomagają pracę układu oddechowego i polepszają jego kondycję, umożliwiają poprawę wydolności pacjenta oraz oddziałują na zwiększenie funkcjonalności mięśni oddechowych.

 

Balneoterapia

 

Zabiegi polegające na zastosowaniu surowców naturalnych o leczniczych właściwościach. Przykładowe kuracje to:

  • płukanie jamy ustnej, nosa i zatok
  • ciepłe okłady lub kąpiele borowinowe
  • aerozoloterapia polegająca na inhalacjach powietrzem o walorach nadmorskich
  • krenoterapia bazująca na piciu zdrowotnych wód alkalicznych lub solanek hipertonicznych

Drenaż ułożeniowy

 

To ciekawa terapia polegająca na wykorzystywaniu u pacjenta różnych ułożeń ciała, co sprawia, że nadmierne pokłady wydzieliny oddechowej zostają usunięte z płuc i oskrzeli. Drenaż stanowi element profilaktyki infekcji dróg oddechowych i ma wartościowy wpływ na zmniejszenie obrzęku błony śluzowej.

 

Kinezyterapia

 

Ćwiczenia i gimnastyka umożliwiające wzmocnienie mięśni brzucha i poprawę ruchomości klatki piersiowej. Jednak głównym założeniem kinezyterapii w astmie jest wykonywanie ćwiczeń oddechowych, które mają na celu polepszyć wydolność. Oprócz tego terapeuci uczą pacjenta tzw. efektywnego kaszlu, co jest ukierunkowane na poprawie funkcji wydechowej, oraz aktywacji przepony w procesie oddychania. Aktywność fizyczna powinna być jednak dostosowana do możliwości pacjenta, bo w przeciwnym razie może spowodować atak.

 

Bibliografia:

  1. Balińska-Miśkiewicz W. „Diagnostyka i leczenie astmy oskrzelowej u osób dorosłych.” Farmacja Polska 2009, 65(11): 793-803.
  2. Drobnik J., et al. „Medycyna uzdrowiskowa-współczesne lecznictwo uzdrowiskowe w Polsce.” Family Medicine & Primary Care Review 2011, 1: 103-108.
  3. Kasprzak W, Mańkowska A. Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA. Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2019.